nowy dom

Budowa własnego domu – gdzie najlepiej się osiedlić?

Budowa własnego domu to poważna inwestycja. Nie możemy podejmować decyzji zbyt pochopnie. Podstawą jest wybór odpowiedniej lokalizacji. Jeśli źle wybierzemy miejsce osiedlenia się, to nasze życie będzie znacząco utrudnione. Gdzie zbudować dom? Poniżej przestawiono przydatne wskazówki.

Na co zwrócić uwagę wybierając miejsce pod swój dom

Nowoczesne osiedle

Budując się na nowym osiedlu jest większa szansa, że wokół nas zamieszkają ludzie podobni do nas. Wbrew pozorom sąsiedztwo jest bardzo ważne. W dużej mierze to właśnie ono decyduje o komforcie życia. Pamiętajmy, że nie chodzi o to, aby z każdym się przyjaźnić, jednak z sąsiadami musimy komunikować się w wielu przypadkach. Ponadto sąsiednie działki wpływają również na nasze poczucie estetyki. Widząc z okna rozpadające się szopy, czy też bałagan utrzymujący się od kilkudziesięciu lat, z pewnością nie będziemy zadowoleni.

Bliska odległość do pracy

Praca w mieście wymaga od nas dojazdów. Oczywiście każdy chciałby mieć do pracy kilkaset metrów, jednak nie należy w ten sposób rozpatrywać budowy domu. Nie ma żadnej pewności, że za kilka lat nie będziemy pracować w innym miejscu. Istotnym jest jednak to, aby wybrać miejsce, z którego szybko i bezproblemowo dotrzemy do celu. Sporym ułatwieniem jest również dostęp do komunikacji miejskiej.
Budowa domu na wsi jest zwykle tańsza (dużą działkę budowlaną możemy zakupić w naprawdę okazyjnej cenie), jednak podliczmy to, ile przez lata wydamy na dojazdy do miasta.

Bezpieczna okolica

W dużych miastach zawsze funkcjonują osiedla szczególnie niebezpieczne m.in. narażone na kradzieże, czy tez rozboje. Owszem, działkę budowlaną zakupimy tam taniej, jednak kosztem naszego spokoju. Nowe domy powstałe w takiej okolicy nierzadko stają się celem lokalnych chuliganów.
Przed podjęciem ostatecznej decyzji zorientujmy się więc, jaką sławą cieszy się dane osiedle. Okolica powinna być cicha i spokojna – dzięki temu komfort życia wzrośnie. Ponadto nie trzeba obawiać się o swoich najbliższych, szczególnie jeśli wracają oni do domu o różnych porach wieczornych i nocnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *