dekoracje

Dekorujemy ściany

W okresie przedświątecznym kupujemy prezenty, przyrządzamy tradycyjne potrawy i oczywiście ozdabiamy wnętrza. Pomysłów na świąteczne dekoracje jest wiele. Oprócz choinki, magiczny klimat do domu wniesie oświetlenie ścienne oraz własnoręcznie wykonane ozdoby na ścianę.

Lampki nie tylko na choinkę

Trudno wyobrazić sobie Święta bez choinki – z pstrokatymi bombkami, łańcuchem i lampkami. Zwykłe lampki choinkowe z powodzeniem wykorzystasz nie tylko do rozświetlenia drzewka, ale również jako dekoracyjne oświetlenie ścienne. Lampy ścienne możesz wieszać zarówno na dużych, pustych powierzchniach, jak i we wnękach, narożnikach czy okolicach kominka. W ten sposób szybko i niskim kosztem (średnio kilkanaście złotych za komplet lampek LED) zbudujesz po zmroku wyjątkowy, bożonarodzeniowy klimat.

Nowoczesna choinka na… ścianie

Kto powiedział, że choinka musi być duża, zielona i stać w centrum salonu? W nowoczesnych aranżacjach coraz częściej spotkamy własnoręcznie wykonaną, minimalistyczną dekorację ścienną w kształcie bożonarodzeniowego drzewka. Taka niestandardowa choinka zwykle składa się z drewnianych deseczek, urozmaiconych bombkami i lampkami – niczym dzieło w galerii sztuki. Oczywiście ścienna choinka nie musi zastępować standardowego drzewka. Może w oryginalny sposób uzupełnić tradycyjny wystrój. Jest również doskonałym rozwiązaniem do małych pomieszczeń – sypialni, holu czy pokoiku dziecka, ponieważ zajmuje minimalną ilość miejsca. Jeśli nie chcemy rezygnować z naturalnych akcentów, na naszej nowoczesnej choince mogą pojawić się pachnące gałązki świerku lub jodły, szyszki czy suszone plastry pomarańczy.

Zewnętrzne dekoracje ścienne

Dekoracje świąteczne mogą pojawiać się również na balkonach, tarasach, gankach, werandach, drzwiach wejściowych i furtkach oraz zewnętrznych ścianach budynku. W tych miejscach wieszamy gałązki choinek, okazałe stroiki czy jednobarwne i wielokolorowe świetlne łańcuchy LED-owe. Jeśli sklepowe stroiki wydają Ci się kiczowate i mało atrakcyjne, możesz łatwo wykonać taką dekorację samodzielnie, owijając gałązki świerku lub jodły wokół drucianego lub styropianowego, okrągłego stelaża, a całość ozdobić czerwoną, złotą lub srebrną wstążką. Wieniec można dodatkowo urozmaicić bombkami (najlepiej hand made), filcowymi ozdóbkami, szyszkami czy suszonymi cytrusami.

Jak mocować świąteczne dekoracje ścienne?

Świąteczne lampki, akcesoria i dekoracje zwykle towarzyszą nam przez około miesiąc w roku, dlatego ich mocowanie do ścian powinno uwzględniać tymczasowość rozwiązania. Zatem śrubokręt, wiertarka, gwoździe i młotek odpadają. Najprostszą i najbezpieczniejszą metodą mocowania jest zahaczanie lampek i innych dekoracji o stałe elementy na ścianach, np. kinkiety, obrazy, ramki ze zdjęciami, regały z książkami etc. Sezonowe ozdoby szybko i nieinwazyjnie przymocujemy do ścian, framug okien i drzwi także za pomocą specjalnych rzepów i haczyków, dostępnych w marketach budowlanych. Są one mocne i transparentne, a po ich usunięciu nie powinien pozostać żaden ślad.

Mamy nadzieję, że Wasze Święta będą kolorowe i klimatyczne?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *