blacha trapezowa

Jaka farba nadaje się do dachu z blachy?

Blaszany dach może posłużyć przez wiele lat, tworząc naprawdę wytrzymałą ochronę przed warunkami atmosferycznymi, a przy tym poprawiając wygląd domu. By jednak dobrze spełniał swoje funkcje, konieczne jest zachowanie środków ostrożności i przede wszystkim regularna konserwacja. Odnowić dach z blachy można przy mocy farby, ale nie każda nadaje się do tego zadania. Jak wybrać farbę w zależności od tego, jaki rodzaj pokrycia mamy na dachu?

Zanim pomalujesz dach

Trzeba pamiętać, że powierzchnia do malowania powinna być odpowiednio przygotowania. Dach narażony jest na liczne zanieczyszczenia, dlatego przed pracami konserwatorskimi należy go porządnie umyć. Można to zrobić wodą pod dużym ciśnieniem, pomagając sobie odpowiednim preparatem i miękką szczotką (twarde mogą uszkodzić powłokę). Po tej czynności powinniśmy poczekać, aż dach dokładnie wyschnie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze farby do dachu?

Istotna jest przede wszystkim wysoka odporność na działanie natury. Skrajne temperatury, duże ilości słońca lub opadów mogą poważnie uszkodzić dach. Farba musi zatem dobrze radzić sobie z promieniowaniem UV (nie powinna się łuszczyć) i nie odkształcać się pod wpływem mrozu czy gorąca. Ważna jest także duża elastyczność, dzięki czemu będzie dostosowywała się do podłoża i nie pękała z upływem czasu. Dobrze też zadbać o to, by wybrana przez nas farba była przeznaczona do różnego rodzaju powierzchni, przez co nie będzie wymagała dodatkowego zabezpieczenia (jak piaskowanie). Przykładowo jeśli na dachu znajduje się blacha trapezowa, warto zapytać producenta o polecane farby.

Jaki rodzaj farby wybrać do dachu z blachy?

Blachodachówka i blacha trapezowa są niezwykle trwałe, a przy tym estetyczne, zatem pokrycie dachowe z ich udziałem nie tylko wytrzyma długi czas, ale może stanowić też ozdobę. Najlepsze do tego typu powierzchni będą emalie akrylowo-styrenowe lub akrylowo-poliwinylowe. Są dostępne w wielu uniwersalnych kolorach. Nie tylko przedłużą trwałość dachu, lecz dostosują się również do sposobu aplikacji. Należy z kolei unikać emalii mających w składzie poliuretan, epoksydy lub alkidy. Nie są tak odporne na trudne warunki atmosferyczne, z czasem mogą pękać lub żółknąć, ponadto ich nakładanie jest często pracochłonne i wymaga dodatkowego przygotowania powierzchni przed jej pomalowaniem. Do odnowienia dachu warto wybrać słoneczny, ale niezbyt upalny dzień (zbyt wysoka temperatura może opóźnić schnięcie farby). Odpowiednio dobrana powłoka przedłuży żywotność naszego pokrycia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *