sypialnia - komoda

Jaką komodę niemowlęcą wybrać i jak zorganizować jej wnętrze?

Wybór funkcjonalnej i estetycznej komody dla niemowlaka to nie lada wyzwanie. Oprócz zakupu samego mebla, konieczna jest jeszcze jego adaptacja pod potrzeby dziecka, a właściwie to rodzica. Podpowiemy Wam, jaką komodę niemowlęcą wybrać i jak zorganizować jej wnętrze.

Komoda tradycyjna vs komoda niemowlęca

Chcąc wyposażyć pokój dziecięcy (lub tymczasowo sypialnię) w kącik niemowlęcy z wygodną komodą z przewijakiem, do wyboru pozostają zasadniczo dwa rozwiązania:

  • specjalna, wielofunkcyjna komoda niemowlęca w zestawie z przewijakiem,
  • tradycyjna komoda – taka, która z powodzeniem mogłaby stanąć w salonie lub sypialni na stałe (np. komoda drewniana czy komoda biała z MDF), zaadaptowana pod niemowlę.

Dedykowane komody niemowlęce na pewno oczarują przyszłych rodziców uroczą estetyką. Posiadają też optymalne gabaryty. Są jednak mało uniwersalne, bo zwykle pasują tylko do pokoju dziecięcego i stosunkowo drogie. Dlatego możecie śmiało zdecydować się na klasyczną komodę i zaadaptować ją pod Wasze potrzeby, a przewijak dokupić osobno za kilkadziesiąt złotych. Ważne, by wybrać mebel bezpieczny, solidnie wykonany i stabilny, o odpowiedniej wysokości (ok. 100 cm) i pojemności dostosowanej do indywidualnych potrzeb. Powinna być to komoda o pionowej konstrukcji z co najmniej 3 szufladami, (np. komoda polskiej produkcji HONG z 5 szufladami, dostępna w sklepie zFabryki.pl). Oczywiście ilość potrzebnych szuflad zależy od rodzaju rzeczy, które zamierzacie przechowywać w komodzie i od ich ilości.

Jak zaadaptować komodę pod potrzeby?

Przede wszystkim pamiętajcie, że zazwyczaj będziecie wyciągać rzeczy z szuflad jedną ręką, bo drugą będziecie trzymać niemowlę na przewijaku, żeby nie spadło. Dlatego tak ważna jest mądra organizacja przestrzeni. Niemowlę przebiera się kilka razy dziennie, więc w 1-3 górnych szufladach umieśćcie wszystko, do czego potrzebujecie mieć stały, swobodny dostęp jedną ręką: najczęściej używane elementy garderoby, pampersy, pieluszki tetrowe/muślinowe, skarpetki, ochraniacze na przewijak, podkłady, mokre chusteczki, maść do pupy, ręczniki, kocyki, pościel na zmianę, rożki czy śpiworki do spania. Regularnie weryfikujcie zawartość górnych szuflad. Do dolnych szuflad możecie włożyć rzadziej używaną odzież, np. zimową, za duże ubranka, zapasowe kosmetyki itd.

Jak układać rzeczy w komodzie niemowlęcej?

Unikajcie układania ubranek zestawami czy kolorami – tak, jak często robicie to w swoich szafach. Po pierwsze, niemowlę w domu rzadko ubieracie zgodnie z trendami modowymi, a po drugie, wyciągając jeden zestaw, pozostałe ciuszki będą się miąć i wypadać z szuflady. Układajcie odzież według typu: body na body, spodenki na spodenki, pajacyki na pajacyki itd. Wielu rodziców układa ubranka w poziomie zamiast w pionie, co zapobiega rolowaniu całej kolumny podczas wyciągania jednego ciuszka. Drobne akcesoria czy kosmetyki możecie wrzucić do koszyczka i przechowywać na komodzie, jednak pamiętajcie, że maluch szybko zainteresuje się pudełeczkiem. Do pudełka/koszyczka nie wkładajcie rzeczy, które mogłyby wyrządzić szkodę dziecku (w końcu do niego dosięgnie) albo zniszczyć się czy potłuc podczas ewentualnego upadku z wysokości.

Znaleźliście inspirację? Jaką komodę wybierzecie dla maluszka? I jak poukładacie w niej rzeczy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *